czwartek, 29 marca 2012Historia początków „bezpiecznego” papierosa

Pomysł stworzenia niegroźnego dla zdrowia „bezpiecznego” papierosa zrodził się już w połowie XX w. Kampanie tytoniowe chciały uciec w ten sposób do antynikotynowej nagonki. Żadna ze znanych marek nie osiągnęła jednak w tej materii sukcesu. Firmy borykały się z problemami technicznymi, które okazały się trudne do pokonania, a ciekawsze pomysły, które doczekały się realizacji nie zostały przyjęte przez konsumentów.
W latach 60 prototyp mechanicznego urządzenia, które zastępowałoby zwykłe papierosy stworzyli inżynierowie z Philip Morrisa. Projekt „Premiere” pochłonął mnóstwo funduszy, firma RJR wydała na niego około 1mld dolarów jednak produkt nie przyjął się wśród palaczy. W latach osiemdziesiątych idea „bezpiecznego” papierosa zaczęła odchodzić w niebyt głównie za sprawą argumentów prawników koncernów tytoniowych. Twierdzili oni, że „forsowanie takich pomysłów to podcinanie gałęzi, na której wszyscy siedzimy”. Mimo dotychczasowych niepowodzeń RJR i Philips Morris w 1994 r. rozpoczęli badania RJR Eclipse – bezdymnych papierosów, które miały ograniczać wpływ biernego palenia o około 85-90%. Papieros emitował smak tytoniu bez tworzenia popiołu i dymu, produkował mniej rakotwórczych związków niż zwykłe dostępne na rynku papierosy, nadal jednak wytwarzał tlenek węgla i nikotynę. Papieros działał na zasadzie podgrzewania specjalnych granulek.


Kolejnym pomysłem Philip Morris był papieros o nazwie Acord. Palacz za około 40$ mógł kupić zestaw składający się z ładowarki do baterii, aktywatora i paczki specjalnych papierosów. Z badań wynikało, że Akord emituje, aż o 83% mniej toksyn niż zwykłe papierosy.

Idea stworzenia e-papierosa zaczęła nabierać rozpędu na przełomie wieków, prawdopodobnie w odpowiedzi na wprowadzane coraz bardziej restrykcyjne ustawy anty-tytoniowe. W 2000 roku chiński holding Golden Dragon Group (Grupa Złotego Smoka) który później zmienił nazwę na Ruyan postanowił stworzyć niegroźnego dla zdrowia elektronicznego papierosa. W 2004 roku na chińskim rynku pokazała się pierwsza e-fajka (Ruyan pipe)
Pierwszy e-papieros ukazał się dopiero w 2006 roku jako model pod nazwą Ruyan V8.
E-papierosy Ruyan początkowo wykorzystywały technologię ultradźwiękową by ostatecznie przejść na zasadę zastosowania elementu grzewczego. Podczas zaciągania zachodzi w nim proces podgrzewania płynu zawierającego nikotynę, z czego tworzy się para wdychana przez użytkownika. Metoda, więc różni się od zwykłego palenia diametralnie. Paląc zwykłego papierosa nikotyna wyzwala się w procesie spalania liści tytoniu, a przy tej okazji powstaje około 4000 substancji „pomocniczych”. W e-papierosie wdychamy opary glikolu propylenowego i rozpuszczoną w nim odpowiednią dawkę nikotyny bez 4000 „dodatków”. W Polsce wzmianki o elektronicznym papierosie ukazały się w 2006 roku, ale prawdziwy bum nastąpił w latach 2008 i 2009 kiedy to powstało najwięcej firm sprowadzających i handlujących e-papierosami pod własną marką lub markami już istniejącymi. Najbardziej znane to Intellicig , Mild, Janty, Joye, ColinsS, Ecis, Trendy, RM1, Casablanca, DSE, Smuke.

1 komentarz: